ERASMUS+ KA2
Science Outside Featuring Technology SOFT 2019-2020
Un nou proiect Erasmus+
la Școala Gimnazială ”Constantin Parfene” Vaslui

Proiectul, cu titlul Science Outside Featuring Technology (Abordarea științelor cu ajutorul tehnologiei în afara clasei), se derulează pe o perioadă de doi ani (septembrie 2019 – august 2021) cu finanțare de la Uniunea Europeană prin programul Erasmus+ și implică elevii și profesorii din șase școli - Croația (coordonator), Finlanda, Grecia, Lituania, Portugalia și România. Prin activitățile propuse se urmărește îmbunătățirea competențelor cheie transversale ale elevilor din grupul țintă (13-15 ani) din școlile partenere prin colaborarea și schimbul de bune practici pentru implementarea metodologiei de învățare în aer liber (outdoor learning) și combinarea tehnologiei cu învățarea în aer liber la disciplinele STEM.
Coordonator prof. Nane Daniela Crizantema

Articol realitateadevaslui.net

ERASMUS+ DAYS 2018
La Vaslui, ediţia a II-a a evenimentului Erasmus+ Days, s-a desfăşurat sâmbătă, 13 octombrie 2018. În cadrul Conferinţei judeţene de diseminare şi valorizare a rezultatelor Erasmus+ organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean Vaslui au fost prezentate 8 proiecte de mobilităţi Erasmus+ KA1 şi 8 parteneriate strategice Erasmus KA2. Dna profesoară Nemţanu Dorina a prezentat 2 parteneriate strategice ce sunt implementate la Şcoala Gimnazială "Constantin Parfene" Vaslui:
- Parteneriat strategic Erasmus+, acțiunea cheie 2, FLIP: Finding Learning Innovative Paths, 2016-2018 (coordonator);
- Parteneriat strategic Erasmus+, acțiunea cheie 2, The Living Book-Augmenting Reading for Life, 2016-2019 (partener).

Pliante Erasmus+Days 2018

ALBUM FOTO

FLIP: FINDING LEARNING INNOVATIVE PATHS 2016 - 2018 PROIECT ERASMUS+ ACȚIUNEA CHEIE 2
Un nou proiect finanțat de Uniunea Europeană prin programul Erasmus + diversifică preocupările noastre de colaborare la nivel european, de această dată în domeniul noilor metodologii de predare – învățare. Astfel, în perioada 2016-2018, școala noastră va coordona parteneriatul strategic de inovare cu titlul ”Flip: Finding Learning Innovative Paths” (2016-1-RO01-KA219-024638), având parteneri școli din Croația, Grecia și Italia.

VIDEO NOV.2016 Conferința de lansare a proiectului Partea I

VIDEO NOV.2016 Partea a II-a Prezentarea partenerilor

VIDEO NOV.2016 Partea a III-a Activitati

Articol Obiectiv mai 2017

Articol Obiectiv octombrie 2017

Activitate Flipped classroom Stiinte-Magneti

FLIP DAY 13 martie 2018

THE LIVING BOOK
Școala noastră este partener în proiectul The Living Book – Augmenting Reading For Life (2016-1-CY01-KA201-017315), parteneriat strategic de inovare coordonat de European University of Cyprus în perioada 2016-2019, având 10 parteneri din 6 țări europene: ONG-uri din domeniul IT, e-learning sau social-media, autorități locale (Comune di Vicenza), 4 școli europene (RO, EE, PT, CY) și University of Beira Interior (PT). Scopul proiectului este adoptarea unor practici inovatoare pentru dezvoltarea competențelor de lectură ale elevilor, care combină căi de citire personalizată cu creativitatea digitală, pentru promovarea angajamentului de lectură a elevilor cu vârsta între 9-15 ani, cu accent pe cei din grupuri de risc de nereușită școlară. Proiectul va explora diverse soluții digitale pentru a îmbogăți experiența elevilor în timp ce citesc o carte. Inspirat de “Internet of things”, care se referă la posibilitatea de a conecta internetul cu lumea obiectelor fizice, proiectul propune conectarea cărții fizice la lumea digitală, pentru a o transforma într-o "carte vie”.

The Living Book Project site

The Living Book Project Facebook

IUBIM CĂRȚILE! Activități de promovare a lecturii

CARTEA-PRIETENA NOASTRĂ! Activități de dezvoltare a competențelor de lectură

Articol Obiectiv de Vaslui noiembrie 2016

Reuniune Romania 2017

Eveniment de multiplicare a rezultatelor - The Living Book

15 iunie 2018, Curs profesori - The Living Book

29 octombrie - 2 noiembrie 2018, Întâlnire de proiect - The Living Book - România

DETALII

Creative European School: C.L.I.C.K.
Școala Europeană Creativă: C.L.I.C.K - PROIECT FINANȚAT DE UNIUNEA EUROPEANĂ PRIN PROGRAMUL ERASMUS+
2015-1-LT01-KA219- 013406_2
Parteneriat strategic între școli prin programul Erasmus+, acțiunea cheie 2, 2015-2017
Începând cu 1 septembrie 2015, timp de 2 ani, școala noastră a fost implicată în parteneriatul strategic Creative European School: C.L.I.C.K, finanțat de Uniunea Europeană prin programul Erasmus+, cu școli partenere din Lituania (coordonator), Grecia, Italia, Portugalia, Spania.
Puteți vizualiza meterialele utilizate pe parcursul derulării proiectului, precum și produsele finale!

ASPECTE DIN CADRUL ACTIVITĂȚILOR

PRODUSE FINALE